Náš dalekohled

patří mezi nejvýkonnější v ČR

Pro astronomická pozorování používáme velký dalekohled konstrukce Newton na Dobsonově montáži. Zapomeňte na kapesní kukátka, tohle je drobek, co váží přes 80 kg! A když ho namíříme přímo vzhůru, okulár se nachází tak vysoko, že si musíme na pomoc přizvat štafle.

Parametry dalekohledu
  • výrobce: Sky-Watcher
  • ohnisková vzdálenost: 2070 mm (včetně komakorektoru)
  • průměr primárního zrcadla: 400 mm (16")
  • používaná zvětšení: 86x, 122x, 207x, 259x, 414x
Náš dalekohled
Automatické navádění (GoTo)

Náš dalekohled je vybaven elektromotory a počítačem s databází mnoha tisíc objektů blízkého i vzdáleného vesmíru. Po připojení napájecího zdroje tak dostaneme automatický systém, kdy stačí pomocí ovladače zadat název, případně katalogové označení objektu, a dalekohled na něj sám najede. Neztrácíme tak čas hledáním a můžeme se plně věnovat pozorování.

Jeden z nejvýkonnějších v ČR - jak se to pozná?

Výkon dalekohledu je určen průměrem jeho objektivu - čím více, tím lépe. Větší průměr znamená, že dalekohled dokáže posbírat z pozorovaného objektu více světla, a tedy že pozorovatel uvidí daný objekt jasněji než v dalekohledu s menším průměrem.

Náš dalekohled má průměr primárního zrcadla 40 cm, což je více než dalekohledy na většině českých hvězdáren. Seznam největších dalekohledů v ČR si můžete prohlédnout na Wikipedii na stránce Největší dalekohledy v Česku. Ten náš v seznamu pochopitelně najdete také.