Články na astronomické téma

 • Mezi normálními lidmi (tedy těmi, kteří se nezabývají astronomií a tráví noci spánkem) panují určité nejasnosti ohledně toho, jaký nebeský objekt nazýváme Polárkou, co je Severka, kde najdeme Jitřenku a kde Večernici. Opravdu takto označujeme čtyři různé objekty nebo se věci mají trochu jinak?

  ... celý článek
 • Naše Slunce je z pohledu astronomie pouze jednou z mnoha miliard hvězd ve vesmíru. A stejně jako každá z těchto hvězd, i Slunce si kdysi prošlo fází vzniku a nevyhnutelně ho v budoucnosti čeká zánik. Řekneme si, jak jeho zánik bude probíhat a jaké důsledky bude mít pro planetu Zemi.

  ... celý článek
 • Hvězdy, to jsou ty bílé body na noční obloze. Jsou ale všechny opravdu bílé? V zimním souhvězdí Oriona můžeme i bez dalekohledu vidět dvojici hvězd, které se od sebe výrazně barevně odlišují. Které to jsou a proč má každá jinou barvu, takové je téma dnešního článku.

  ... celý článek
 • Že jsou hvězdy daleko? Ano i ne. Záleží, s čím vzdálenost ke hvězdám srovnáváme. Dostatečně výkonným dalekohledem totiž můžeme pozorovat objekty, které se nacházejí doslova na opačné straně vesmíru. Pojďte se podívat na světlo starší než planeta Země!

  ... celý článek
 • Zapomeňte na Měsíc, na planety Sluneční soustavy, zapomeňte i na ostatní hvězdy, které na noční obloze vidíte. Naše oči totiž dohlédnou mnohem, mnohem dál. A nepotřebují k tomu žádný dalekohled.

  ... celý článek
 • Náš hotel se jmenuje Pod Sluncem. Víte ale, jak daleko od Slunce se nachází? Toto i spoustu dalších zajímavých údajů si řekneme v dnešním článku.

  ... celý článek